10% OFF を使ってもっと学習しましょう.
有効期限: 00:12:30:46 (クーポンが残っています: 11)
Profile Picture

Jakub Tomaszewski

security_checkedFlag
map_pinポーランド
1:24 AM (GMT+01:00)
class
ポーランド語
user_group_man_woman
0
time
0
class
ポーランド語
user_group_man_woman
0
time
0

使用できる言語

ポーランド語
ネイティブ
,
英語
C2
,
ドイツ語
B2

自己紹介

ENG below

PL:
Cześć, mam na imię Jakub. Pochodzę z Bielska-Białej. Mówię po polsku, angielsku i niemiecku.

Z wykształcenia jestem marektingowcem. Pracuję jako freelancer, nauczając w języku polskim oraz angielskim. Sprawia mi to wielką frajdę, ponieważ moją największą pasją jest podróżowanie. Niezwykle lubię poznawać inne kultury i ich zwyczaje. W swoim życiu odwiedziłem 42 kraje i mieszkałem w kilku przez dłuższy okres. Wierzę że nauka języków pomaga nam lepiej zrozumieć przedstawicieli innych krajów. Co ważne, zamiast przetłumaczenia od razu słowa, którego nie znasz na język angielski będę starać się wytłumaczyć je za pomocą gestów, definicji lub obrazka.

Ale teraz pewnie zadajesz sobie pytanie dlaczego wybrać mnie?
Wiem z doświadczenia jak ciężko przełamać barierę mówienia w obcym języku.
Ćwicząc swój polski ze mną możesz poczuć się swobodnie. Tak jakbyś rozmawiał ze swoim kumplem. Możemy rozmawiać o sporcie, podróżach, polityce, filmach czy muzyce. Nic się nie martw, jeśli nie wiesz o czym chciałbyś rozmawiać. Wymyślę dla nas jakąś interesującą tematykę. Moje lekcje są wesołe i kreatywne, ponieważ bardzo lubię korzystać z rekwizytów, zdjęć czy filmów.

Mówię do studenta jak najwięcej się da w języku polskim. Gdy student nie zna danego słowa staram się wyjaśnić je za pomocą definicji, mowy ciała lub obrazków wysłanych na chacie. Wszystko to ma na celu sprawienie, aby uczeń jak najwięcej słuchał i mówił w języku polskim.

Jeśli chcesz poprawić swoją umiejętność porozumiewania się w języku polskim, ucząc się w luźnej atmosferze to zapraszam do kontaktu!


ENG:
Hello,
My name is Jacob and I come from Bielsko-Biała. I speak Polish, English, and German.

I've got a master's degree in marketing. I work as a freelancer teaching Polish and English. I have been teaching online English and Polish on a few platforms now. I love it because my biggest passion is traveling. Tutoring online is for me another way to meet amazing people from all over the world. So far, I have visited 42 countries and lived in a few for longer periods. After all, that’s why we learn foreign languages, in order to use knowledge in practice and communicate with other people.

But now you could ask why to choose me? With me, you can feel like you are having a conversation with your friend. I know by experience how difficult breaking the barrier to speak a foreign language is. We can discuss all variety of topics: starting from traveling, through politics, finishing on sports and music. Do not worry if you don’t know what you would like to talk about. I will come up with some interesting topics. Moreover, my lessons are fun and creative as I love to work with interactive materials and props.

I speak to the student as much as I can in Polish. When the student does not know the word I try to explain it using definitions, body language, or pictures sent on the chat. All these actions are meant to make the student speaking as much as possible in Polish and get along with the language.

If you want to improve your ability to communicate in Polish by learning in a relaxed atmosphere, feel free to contact me!

プライベートレッスン

60 minutes

先生の統計

watch非常に迅速に
timetable2年前
place_marker100.00%
class0
class_blackboard0.0 レッスン平均
filled_star新しい先生

スケジュール

指導専門分野

初心者
特初級
中級
特中級
上級
特上級

レジュメ

school学歴

2015 - 2017
Marketing master's degree
Cracow University of Economics - Cracow, Poland
Major: international marketing
2011 - 2015
Bachelor's degree in Spatial Development
Cracow University of Economics - Cracow, Poland
Major: Spatial Development

briefcase職歴

2019
English teacher
DaDa
Polish teacher
Preply
Second screen
Preply
Polish teacher - Preply
First screen

diploma_2資格

2020

プライベートレッスン

60 minutes